Ako vyberať oblek pre ženícha

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

Vybrať správny pánsky oblek môže byť náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. A keďže muž má v svadobný deň svoju nevestu reprezentovať, v nasledujúcich riadkoch vám poradíme, na čo všetko si pri výbere obleku treba dať pozor…

Kde sa bude svadba odohrávať?

Obrad sa môže odohrávať v kostole, v katedrále, vonku, v stodole, na úrade… Priestor, v ktorom bude prebiehať obrat, ale aj samotná hostina, je akýmsi odrazovým mostíkom pri výbere správneho štýlu obleku. Na obrad von si môžete dovoliť obliecť cassual nohavice s trakmi, motýlikom a teniskami a budete za cool ženícha. Zatiaľ čo v katedrále by ste s takýmto oblečením boli prinajmenšom za blázna. Naopak na svadbu v stodole sa hodí skôr károvaný oblek ako smoking.

Aká bude svadobná výzdoba, svadobná kytica?

Dôležitý je svadobný štýl aj farby. Aká bude svadobná kytica – také bude aj pierko, ktoré bude zdobiť váš svadobný oblek. Ak nevesta zvolí lúčne kvety, krajšie vyznejú na zemitých farbách, zatiaľ čo saténové kvety by mohli na takomto obleku vyznieť veľmi nevskusne. Iné farby obleku a iný výber doplnkov sa hodí k sále zdobenej ružovými ružami, iné zasa k jútovému prestieraniu s prvkami dreva…

Aké bude mať nevesta svadobné šaty?

Samozrejme ideálne je, ak svadobné šaty nevesty vidí ženích na svojej nastávajúcej až pri ich prvom videní. Ak si však nevesta zvolí vílovské šaty a vy prídete v extravagantnom lesklom obleku nielenže budete vyzerať akoby ste k sebe ani nepatrili, ale môžete pôsobiť až smiešne. Taktiež, ak nevesta zvolí veľkú zdobenú ligotavú róbu a vy prídete v károvanom obleku, je to taktiež veľké fopá.
Preto je úplne na mieste, ak poprosíte niekoho z vašich blízkych, kto bude asistovať aj neveste pri výbere svadobných šiat, aj ženíchovi pri výbere vhodného svadobného obleku. Pre istotu.

Rôzne typy oblekov sa hodia k rôznym štýlom svadobných šiat – nevesta môže byť za éterickú vílu, elegantnú pani, royal kráľovnú, sexi, princeznú, superštýlovú… A hoci si myslíte, že svoju polovičku dokonale poznáte, pri výbere svadobných šiat Vás môže skutočne prekvapiť. 🙂

Aj farba svadobných šiat je dôležitá…

V súčasnej dobe nevesty i návrhári viac siahajú po prírodnejších – prirodzenejších farbách, ako je slonovinová kosť (ivory), či kapučíno, občas nádych ružovej alebo marhuľovej, než po klasickej bielej farbe svadobných šiat. Preto by sa rozhodne na vašom obleku mala farba ivory vyskytovať. Ak Vám košeľa vo farbe ivory nepristane alebo sa v nej necítite dobre, môžete vybrať farbu obleku vo farebných odtieňoch, ktoré bielu košeľu opticky oklamú, aby tak žiarivo-bielo nesvietila.

Potrebujete oblek len na svadbu? Alebo ho chcete využívať aj potom? Na slávnostné príležitosti? Do práce?

Ďalšou veľmi dôležitou otázkou je, či chcete oblek len na svadbu, alebo ho chcete využívať aj naďalej. Napríklad žaket, smoking, extravagantné strihy, či iné vysokovečerné typy sák si určite nebudete môcť obliecť na obchodné stretnutia, konferencie, či pohovor.
Ak chcete svoj svadobný oblek využívať aj neskôr ako hosť na svadbe, tiež to nemôžete prehnať s eleganciou, aby ste na nej neboli za ženícha vy. Tu platí pravidlo, čím elegantnejší, čím extravagantnejší, čím sa viac experimentuje s látkami, či lesklosťou materiálov, tým je oblek menej využiteľný – až nevyužiteľný.

Čo dodať na záver…

Ak Vám pri výbere svadobného obleku nevychádza niečo úplne tabuľkovo – väčšina hostí to aj tak nebude vidieť a tí čo to budú vidieť a majú Vás radi, to aj tak nebudú riešiť. Nepokazte si preto najkrajší deň svojho života. Tento deň predsa nie je súťaž o najdokonalejšie zladený pár pod slnkom. Keď už, radšej súťažte v zaľúbenosti 🙂

Tip: Mať na svadbe svadobného kameramana?

David Mihalik