Ako si vybrať svadobné šaty?

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

Každá nevesta chce byť vo svoj svadobný deň tou najkrajšou. Svadobné šaty sú tým najdôležitejším prvkom, nielenže budú zvečnené na videozázname a na všetkých svadobných fotografiách, ONY totiž ovplyvnia aj Vašu náladu po celý Váš svadobný deň. Ako však zistiť, ktoré šaty sú tie pravé? A čo urobiť pre to, aby ste vyzerali dokonale a čarovne? V nasledujúcich riadkoch Vám poradíme, ako sa z toľkých možností a variantov pri výbere svadobných šiat nezblázniť, ba práve naopak, ako si výber šiat dokonca užiť. Áno, dá sa to… 🙂

 

Čo urobiť najskôr?

– Premyslite štýl Vašej svadby, šaty by totiž mali zodpovedať danému štýlu.

– Inšpirujte sa svadobnými časopismi so svadobnými šatami.

– Rozhodnite sa, či si šaty požičiate alebo kúpite.

– Vyberte si šaty, ktoré budú lichotiť Vašej postave, ale hlavne, rozhodnite sa pre šaty vašich snov, na nikom inom nezáleží.

– Vyberanie šiat si poriadne užite, nemusíte ich vybrať za jeden deň. Doprajte si čas.

– Nezabudnite vyberať šaty tiež pohľadom zozadu, pri obrade Vás všetci svadobní hostia uvidia zozadu.

– Vždy si na skúšanie šiat berte so sebou podprsenku, ktorú budete mať vo svadobný deň na sebe. Ak už máte topánky, vezmite si so sebou aj tie.

– K výberu šiat pozvite maminu, priateľku alebo niekoho, komu dôverujete a kto sa Vám nebojí povedať pravdu do očí.

– Ak plánujete na svadbu vyčesaný účes, pri skúšaní šiat si vlasy aspoň vyčešte do copu, nech máte lepšiu predstavu, ako budú šaty s účesom vyzerať.

– Dajte na svoj pocit, je nesmierne dôležité, aby Vám v šatách bolo dobre a cítila ste sa krásna. V šatách budete tráviť celý deň, aj v nich budete tancovať, musia byť preto pohodlné.

– Stanovte si rozpočet pre celý svadobný outfit a podľa toho vyberajte.

– Ak si šaty požičiavate zo svadobného salónu, skôr ako podpíšete zmluvu, dôkladne si ju prečítajte. Predídete tým prekvapeniu pri vrátení šiat.

Aké šaty sa hodia práve pre moju postavu?

Najdôležitejšie je u šiat zdôraznenie ženskosti, čo znamená priliehavé línie v oblasti hrudníka, zvýraznený štíhly pás a sukňa, ktorá sa smerom dole rozširuje. Neplatí to samozrejme vo všetkých prípadoch, záleží vždy na postave – čo je potreba skryť a čo naopak vyzdvihnúť. Pre postavy s konfekčnou veľkosťou (to znamená že obvod pŕs, pása i bokov zodpovedá jednej veľkosti) sa hodia princeznovské šaty od veľkosti 36, 38, 40, 42, 44, 46. Pri väčších veľkostiach dobre poslúži praktická sťahovacia bielizeň.
Pre ženy s rovnejšou postavou, ktorá nemá tak tvarovaný pás, sa hodia šaty v antickom štýle, ktoré krásne zvýraznia dekolt a dokážu skryť aj nejaký ten nedostatok v páse, alebo trebárs zaguľatené tehotné bruško. Aj korzetové svadobné šaty dokážu krásne vytvarovať pas. Ak máte obavy, že máte malé prsia do korzetových šiat, je možnosť využiť kúzla push-up podprsenky, alebo gélové nalepovacie podprsenky, ktoré pod šatami nebude vidieť, ale dokonale splnia svoj účel. Vďaka kvalitnej podprsenke, dokonalému strihu a použitému materiálu je možné vykúzliť zázraky.
Tiež je vhodné vyberať korzet s výšivkami, čipkou alebo riasením, to všetko opticky zväčší hrudník. V prípade väčšieho poprsia je dobré vyhnúť sa tomu, čo odporúčame pre malé prsia. Môžete si s úspechom dovoliť hlboký dekolt i korzetové šaty.
Prípadne si môžete k šatám nechať prirobiť ramienka, aby ste mali po celý deň v šatách väčšiu istotu.
Ak Vás trápi väčšie pozadie, vôbec nezúfajte, bohatá sukňa všetko schová. A naviac, pekne tvarovaný zadoček pokojne ukážte, spomeňte si na Jeniffer Lopez. 🙂

Tip: Sme zasnúbení! Prvé kroky pri plánovaní svadby…

David Mihalik