Všetko, čo potrebujete vedieť o výbere svadobných šiat

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

Svadba je krásny deň. Deň, kedy sa nekonečné prípravy a nervy zmenia na radostné pocity! K tomu nepochybne patrí aj strastiplná cesta výberu svadobných šiat. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili krátky prehľad všetkého, čo by ste o výbere svadobných šiat mali vedieť, prípadne čo by ste mali zvážiť…

 

Skúška svadobných šiat

Prvou vecou, ktorú by ste mali vedieť o výbere svadobných šiat je, že na skúšku v svadobnom salóne sa treba objednať. A to z toho dôvodu, aby sa vám personál mohol naplno venovať. Skúška býva väčšinou spoplatnená, túto čiastku vám však salón nebude účtovať, ak si u nich vyberiete šaty. Na skúšku svadobných šiat si určite vyhraďte aspoň 1-1.5 hodiny.

Na skúšku je dobré si zobrať so sebou niekoho, kto vám poradí, netreba to však preháňať a zavolať tucet známych. Úplne vám postačia 2-4 poradcovia, ktorí majú podobný vkus ako vy. Neberte so sebou niekoho kto má úplne inú predstavu ako vy, lebo vás len zneistí, skomplikuje vám výber a nakoniec si môžno vyberiete šaty, ktoré sa viac páčia im, ako vám.

Počas skúšky sa nesnažte za každú cenu vyskúšať čo najväčšie množstvo šiat, zbytočne by ste sa tak poplietli. Skúšajte len šaty, ktorá sa vám páčia, alebo ktoré vám odporučí váš doprovod, či asistentky v salóne. Ak vôbec neviete, kde začať, nechajte si poradiť od personálu.

Pri skúšaní svadobný šiat je tiež dôležité byť otvorená iným možnostiam, netrvať za každú cenu na svojej predstave a nechať si poradiť. Často sa totiž stáva, že šaty, ktoré si nevesta vysníva jej nesedia a naopak, šaty, ktoré by si sama nevybrala sú nakoniec tie pravé.

Ale ako zistím, ktoré sú tie pravé? 😊

Jedným zo znamení, že to sú ONY je, že sa v nich cítite tak dobre, že si ich nechcete vyzliecť, prípadne sa neviete na seba vynadívať v zrkadle. Ďalším znakom môže byť, že vám podskočí srdce, keď sa na seba prvý krát pozriete, alebo si hneď predstavíte ako v nich kráčate k oltáru.

Možno vás prekvapí, že tie pravé svadobné šaty vám nemusia hneď sedieť ako uliate. Svadobný salón vám šaty upraví na mieru, takže keď si skúšate jednotlivé modely, nezavrhujte tie, ktoré vám hneď nesadnú. Ak sa vám páčia niektoré, ktoré vám nesedia, uistite sa, či je možné ich na vás upraviť, prípadne objednať daný model vo vašej veľkosti.
Ak ste si zatiaľ žiadnymi šatami není istá, ešte s výberom počkajte. Naopak, ak ste sa do niektorých zamilovali, nechoďte už skúšať ďalej a hlavne nespochybňujte svoj výber. Zbytočne sa tým vystresujete a zneistíte.

Požičanie vs. kúpa

Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody, záleží len na vás, ktorú z možností preferujete.

Požičanie svadobných šiat

Výhody

– nižšia cena
– pred svadbou vám ich v salóne nachystajú
– po svadbe ich do salónu jednoducho vrátite
– nemáte s nimi žiadne starosti

Nevýhody

– nie ste jediná nevesta, ktorá si ich oblečie
– môžete si ich nechať upraviť len do istej miery, nakoľko treba brať ohľad na to, že si ich budú požičiavať aj ďalšie nevesty
– máte ich len na obmedzený čas
– musíte na ne dávať pozor, aby ste ich vrátili v dobrom stave

Kúpa svadobných šiat

Výhody

– šaty vám zostanú
– nemusíte sa o ne báť a môžete sa počas svadby viac uvoľniť
– môžete si ich nechať upraviť presne podľa svojich predstáv
– po svadbe vám zostanú ako pamiatka, alebo ich môžete predať

Nevýhody kúpy svadobných šiat

– vyššia cena
– úpravu, čistenie, ako aj žehlenie šiat si budete musieť zabezpečiť sama (ak ste šaty nekúpili v salóne)

Dúfam, že vám tento prehľad pomôže a výber šiat vám úlahčí.

Tip: Ako na perfektnú svadobnú výzdobu

David Mihalik