Družičky na svadbe

Napísal: Barbora
Kategória: Svadobný blog

Družičky nie sú na svadbe len na okrasu a na to, aby pútali pozornosť ženíchových kamarátov, ale predovšetkým na to, aby pomohli neveste pripraviť najkrajší deň ich života.
Plánujete svadbu a rozmýšľate, či mať po svojom boku počas vášho veľkého dňa družičky? Možno neviete, čo presne je úlohou družičiek počas svadby. Radi vám to v tomto článku ozrejmime a uľahčíme vaše rozhodovanie.

Pomôžu s prípravou

Družičky môžu byť užitočné už pred svadbou.
Najobľúbenejšou aktivitou pred svadbou je pomoc neveste s výberom svadobných šiat. Pri spoločnej návšteve svadobného salóna si užijete nezabudnuteľné chvíle, špeciálne ak máte k dispozícii šampanské a skvelú náladu. Družičky poradia najlepšie nerozhodnej neveste. Po výbere šiat môžu tiež pomôcť napríklad s tvorením zoznamu hostí alebo pri rozposlaní pozvánok, či zoznamom pesničiek pre DJa, ktoré nevesta so ženíchom milujú.

Organizujú nezabudnuteľnú rozlúčku so slobodou

Hlavným cieľom je samozrejme uvoľnenie nevesty aj ženícha, a strávenie príjemného večera s priateľmi. Organizátorky sa buď priamo, alebo nepriamo (cez nastávajúceho nevesty) opýtajú, aký termín rozlúčky by jej vyhovoval. Rovnako je dôležité vedieť, aký typ zábavy nevesta preferuje. Kamarátky väčšinou nevestu obdarúvajú rôznymi drobnosťami, ako napríklad šerpa, prípadne podväzok či odznak, závoj alebo korunka do vlasov. Darčeky však môžu byť aj osobnejšie, môžete jej napríklad vytvoriť spomienkovú knihu z vašich spoločných fotografií alebo z fotiek vytvoriť video a premietnuť ho na stene reštaurácie ako prekvapenie.
Nevesta rovnako (ak o rozlúčke vie) zvykne svojim dievčatám darovať nejaký darček. Najčastejšie ide o drobný šperk či škatuľku s kozmetickými drobnosťami, alebo družičkovský náramok, ktorý by si priateľky mali vziať aj na svadbu. Platí, že rozlúčku so slobodou platia kamarátky nevesty, ktorá si to má poriadne užiť.

Deň „D“

Vo svadobný deň prichádzajú družičky s dostatočným predstihom do domu nevesty, kde sa spolu s ňou obliekajú a pripravujú. Ich úlohou je nevestu upokojovať aby nedošlo k žiadnemu psychickému zrúteniu a kontrolovať, že všetky prípravy postupujú podľa plánu. Aspoň jedna z nich by so sebou mala mať aj akúsi kabelku poslednej záchrany s vreckovkami, krémom, rúžom na pery, liekmi proti bolesti a malým šitím pre prípad, že by sa stala nehoda so šatami.

Keď je nevesta pripravená a začnú prichádzať hostia, družičky môžu pripínať pierka svadobným hosťom, ponúkať zákuskami alebo alkoholom.
Pred samotným obradom, ak sú na svadbe ako družičky či družbovia aj deti, ich úlohou je niesť nevestin závoj a pri odchode hádzať pred novomanželov lupene kvetov z košíčka ako symbol plodnosti. Počas gratulácií držia neveste kvety alebo dary.

Počas zvyšku svadobného dňa sú dospelé družičky neveste stále nablízku a pomáhajú jej riešiť prípadné organizačné problémy, rovnako tak napríklad zvolať svadobčanov na spoločné fotografovanie, či roztancovať zábavu alebo pomôcť rozdať darčeky im určené. O polnoci môžu neveste pomôcť prezliecť sa do popolnočných šiat.

Správna družička by mala mať po ruke mobilný telefón, aby mohla rýchlo zachytiť vzácne momenty. Na fotografie od svadobného fotografa sa môže čakať dlhšie, vtedy nedočkavá nevesta ocení momentky zhotovené družičkami.

Dúfame, že sme vám trocha uľahčili rozhodovanie, či družičky na svadbe áno, či nie. Už je to len a len na vás.

Náš tip: Svadobné hry, alebo ako zabaviť svadobných hostí

Barbora