Ako použiť kvety na svadbe

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

Dátum svadby sa nezadržateľne blíži a svadobné prípravy pomaly vrcholia. Jednou z vecí, ktoré by ste rozhodne nemali podceniť je samotná výzdoba priestorov, v ktorých sa bude obrad, či hostina odohrávať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako s pomocou kvetov docielite dych vyrážajúcu svadobnú výzdobu…

Svadobná kytica

Každá nevesta kráča k oltáru so svadobnou kyticou, či už zo živých alebo umelých kvetov. Existuje množstvo typov svadobných kytíc a je len na vás akú si vyberiete. Pravidlo však je, že kytica by mala ladiť so zvyškom svadobnej výzdoby. Ak plánujete zabezpečiť aj kytice pre svoje družičky, tie by tiež mali ladiť s kyticou nevesty. Nemusí to byť zrovna verzia nevestinej kytice v menšom, ale farebne a svadobným štýlom by sa mali k sebe hodiť. Svadobná kytica môže pozostávať čisto z kvetov, z kvetov a ozdobnej zelene alebo aj zo samotnej zelene. Ozdobiť ju môžete korálikmi, brošňou, stuhou a pod.

Svadobné stoly

Výzdoba svadobných stolov je zvyčajne kvetinová, na takmer každej svadbe. Pri okrúhlych stoloch môžete do stredu umiestniť kvetinový aranžmán, alebo kvety vo váze. Kvety môžu byť priamo na stole, alebo na stojane, takisto sa dajú upevniť na svietnik. Použiť môžete jeden veľký aranžmán alebo kyticu, či niekoľko menších kytičiek alebo aranžmán strednej veľkosti doplniť kvietkami v drobných vázach.

Pri spojených stoloch alebo podlhovastých stoloch môžete okrem spomínaných spôsobov kvety poukladať stredom stola, môžete striedať väčší a menší aranžmán či kyticu alebo pomedzi kvetinové aranžmány poukladať ďalšie dekorácie ako napríklad sviečky.

Prípitok

Trochu netradičný, za to však originálny spôsob ako využiť kvety na svadbe je ozdobiť nimi prípitok. Ak máte radi kvety a chcete si dať pri výzdobe záležať na každom detaile, tento nápad sa Vám určite bude páčiť. Ocenia ho aj vaši svadobní hostia, ktorí vďaka tejto drobnosti budú na vašu svadbu ešte dlho spomínať. 🙂

Prestieranie

Kvetmi ozdobené prestieranie dodá svadobným stolom poslednú bodku k dokonalosti. Vaša výzdoba vďaka tomu bude vyzerať naozaj prepracovane. Môžete použiť väčšie kvety, ktoré poukladáte na zložené servítky, či do stredu taniera, alebo menšie kvety, ktoré zastrčíte pod sponu na servítkach.

Záves

Záves z kvetov vyzerá veľmi efektne, či už v realite alebo na fotkách. Použiť môžete živé, alebo umelé kvety a môžete ho umiestniť za obradný stôl, za novomanželský stôl, za stoly s občerstvením, na okná, alebo do dverí, ktorými sa vchádza do svadobnej sály.

Visiace ozdoby

Ak je vaša svadobná sála príliš jednoduchá, nevýrazná, či dokonca pôsobí „chladne“, môžete ju oživiť zavesením nejakých dekorácií zo stropu. Najčastejšie sa na to používajú papierové ozdoby ako pom pomy, či lampióny, prípadne balóny, ale použiť môžete aj kvety. Je viacero spôsobov ako ich naaranžovať, napríklad navliecť na niť a tak zavesiť, vyrobiť kvetinové gule na zavesenie, umiestniť kvety do sklenených nádob alebo vtáčích klietok… Fantázii sa medze nekladú.

Stoličky

Svadobné stoličky sa zvyčajne zdobia bielymi návlekmi a saténovými stuhami a vyzerajú naozaj vkusne. Ak ale chcete byť kreatívni, môžete ich ozdobiť aj kvetmi. Na novomanželské stoličky môžete umiestniť kvetinové vence, či nejaké väčšie ozdoby z kvetov, na stoličky pre hostí zas stačí použiť malú kytičku alebo len jeden kvietok, ktorý pripnete na stuhu.

Svadobná torta

Svadobná torta zdobená kvetmi vyzerá naozaj krásne. Môžete použiť živé, ale aj jedlé cukrové kvety a spôsobov ako ich naaranžovať je naozaj veľa. Poraďte sa s cukrármi a dajte tak svojej svadobnej torte punc dokonalosti.

Kvety vo vlasoch nevesty pôsobia veľmi romanticky a celý svadobný „look“ krásne osviežia. Môžete použiť malé kvietky a zapichnúť ich do vlasov väčšie množstvo, alebo použiť jeden veľký kvet. Veľmi moderné sú aj kvetinové korunky alebo venčeky.

Náramky pre družičky

Ak potrebujete trošičku priškrtiť svoj svadobný rozpočet, družičkám môžete namiesto kytíc pokojne zabezpečiť kvetinové náramky. Nielenže Vás výjdu lacnejšie ako kytice, ale vyzerajú naozaj nádherne. 🙂

Pierka

Pierka pre ženícha a družbov sa taktiež často robia z kvetov. Jediným pravidlom je, že by mali ladiť s kyticou nevesty, inak sa kreativite medze nekladú.

Cesta k oltáru

Čo poviete na romanticky ozdobenú cestičku k oltáru kvetmi, či kvetinovými lupeňmi? Kvety môžete poukladať vo vysokých vázach pozdĺž uličky, umiestniť malé kytice na krajné stoličky, či rozsypať lupene kvetov do uličky a vaše svadobné miesto zrazu získa úplne iný nádych 🙂

Tip: Svadba v BOHO štýle

David Mihalik