Čo si obliecť na svadbu?

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

Ste pozvaní na svadbu a neviete, čo na seba? Vybrať si ten správny outfit na svadbu môže byť skutočnou výzvou. Zatiaľ čo páni majú situáciu často o niečo jednoduchšiu a bojujú už len s maličkosťami, ktorými spestria svoj klasický oblek, ženy majú pred sebou omnoho náročnejšiu úlohu. Rozhodujte sa podľa toho, aká je na svadbe Vaša úloha (družička, svedok, hosť).

Ak idete na svadbu ako družička, mali by ste si dať na šatách a celkovom vzhľade záležať, nakoľko budete na očiach pomerne často, keď budete sprevádzať nevestu. Niektoré nevesty chcú, aby ich družičky vyzerali všetky rovnako a tak sami vyberú šaty, ktoré si majú obliecť. Tým vám dosť uľahčia rozhodovanie. Ak ale také šťastie nemáte a výber je len na Vás, je dobré poradiť sa s nevestou, prípadne stretnúť sa aj s ostatnými družičkami a vzájomne sa dohodnúť.

Páni – družbovia, či svedkovia by mali prísť samozrejme v obleku, ktorý by mal štýlovo ladiť s oblekom ženícha. Ak si nevesta želá, aby boli zladené družičky, potom by mali byť aj družbovia a to nielen vzájomne, ale aj so šatami družičiek. Páni, ak teda viete ktorá slečna vás bude na svadbe sprevádzať ako vaša družička, je dobré sa dohodnúť na istom zladení (napr. vaša košeľa a jej šaty v tej istej farbe).

Ak idete na svadbu ako blízka rodina, či už zo strany nevesty, alebo ženícha, mali by ste rovnako venovať zvýšenú pozornosť pri výbere odevu a úprave zovňajška. Ide predsa o významnú udalosť vo vašej rodine a tak treba dať najavo, že je to pre vás dôležité aj svojim vzhľadom. Čiže voľte slávnostnejšie oblečenie.

U mužov je to v podstate jednoduché, nakoľko platí vždy to isté pravidlo – oblek, elegantná košeľa, kravata/motýlik, prípadne vesta a spoločenská obuv. Ak chcete, môžete sa vyhrať s detailami, ako manžetové gombíky, vreckovka vo vrecku saka, hodinky či šperky a svoj svadobný outfit nimi ozvláštniť. Ženy môžu zvoliť rôzne večerné róby, či už splývavé, alebo s bohato riasenou sukňou.

Ak ste na svadbu pozvaný ako bežný svadobný hosť, máte vo výbere celkom voľnosť. Pri výbere sa držte len jedného pravidlá a to – niečo elegantné a nie biele. Môžete zvoliť v podstate akýkoľvek strih šiat, dôležité je, aby ste sa v nich cítili čo najlepšie. Ak je to svadba v lete, príjemnejšie vám bude v kratších šatách. Ak chcete veľa tancovať, vyhnite sa šatám s dlhou vlečkou, bude vám zbytočne zavadzať. Ak sa chystáte na svadbu pod holým nebom, vhodné sú šaty z ľahkých materiálov. Ak sa koná svadba v zime, vyberte si niečo s hrubšieho materiálu a nezabudnite na niečo, do čoho sa môžete zabaliť, či už elegantná vestička, svetrík, šál.
Na farbe šiat nezáleží, pokiaľ nie sú biele, v lete môžete zvoliť kľudne aj niečo pestré a vzorované. Nesnažte sa to ale zbytočne prehnať s eleganciou. Spoločenské šaty s veľkou kruhovou sukňou (tortové) vyzerajú nádherne a sú aj veľmi elegantné, ale nemusíte ich mať za každú cenu. Najdôležitejšie je, aby ste sa v šatách a celkovom vzhľade cítili pohodlne, lebo v tom budete musieť vydržať celý večer, prípadne noc, podľa toho, ako dlho sa na svadbe zdržíte.

Tomuto sa radšej vyhnite!

Snažte sa vyhnúť príliš minimalistickým šatám, alebo veľmi obtiahnutým a vyzývavým kúskom, nakoľko tie nie sú na takúto spoločenskú udalosť vhodné. Čo je však určite nevhodné sú legíny pod šaty, prípadne s nejakým dlhým tričkom. Takisto sú tabu rifle a to aj v prípade, že ste prišli len na obrad alebo po ňom zagratulovať novomanželom. Aj v tomto prípade treba zachovať trochu elegancie.

Doplnky na svadbu

Pokiaľ ide o doplnky na svadbu platí, že v jednoduchosti je krása. Ak máte jednoduché šaty, môžete si dovoliť výraznejšie doplnky, ak sú však vaše šaty sami o sebe dosť zaujímavé, voľte radšej niečo nenápadné. Jemný náhrdelník, či náramok, malé náušnice, prípadne prstene. Náušnice vyberajte aj podľa účesu, aký zvolíte. Ak ste si vyčesali vlasy dohora, môžete si dať výraznejšie náušnice, potom ale vynechajte náhrdelník alebo siahnite po niečom nenápadnejšom. K spoločenským šatám patrí malá kabelka, môže to byť listová kabelka do ruky, alebo variant s úzkym ramienkom na plece.

Topánky by ste mali mať na opätku, ale v prípade, že vás z nich bolievajú nohy alebo v nich neviete chodiť, vyberte si radšej elegantné balerínky, alebo inú nízku obuv. Ak si obúvate topánky s otvorenou špičkou alebo sandále, silonky nechajte doma. Vyhnete sa zbytočnému faux pas.

Prajem vám šťastnú ruku pri výbere oblečenia na najbližšiu svadbu, ktorej sa zúčastníte a dúfam, že sa na nej poriadne zabavíte. 🙂

Tip: Ideálne miesto na svadbu – Hotel DÁVID

David Mihalik