Svadobný blog
Tipy a rady na svadbu

Svadobný rozpočet

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

Svadba nie je práve lacná záležitosť a práve preto je potrebné dobre si premyslieť svoje finančné možnosti. Aký veľký svadobný rozpočet budete potrebovať, by tak mala byť jednou z prvých vecí, ktorú budete riešiť. Viete, koľko si pripraviť a na čo nezabudnúť?

 

Kto čo na svadbe platí…

Najviac zvyčajne stojí svadobná hostina. Čím viac svadobných hostí, tým viac peňazí. Pohostenie za jedného hosťa na celý deň vyjde v priemere na 80 – 100 €. Ak je váš rozpočet napätý, môžete pozvať na hostinu len rodinných príslušníkov a svedkov. Ostatných hostí potom pozvite len na večernú párty na záhrade alebo v reštaurácii.

V skorších časoch platili svadbu rodičia nevesty. Dnes je to už o dohode a často sa na tom podieľajú obe rodiny, alebo si svadbu platia snúbenci sami. Rodičia však zvyčajne radi vypomôžu. Niekedy pridajú nejaké peniaze aj starí rodičia, čo určite poteší. Pamätajte však aj na to, že potom majú veľmi často pocit, že sa majú podieľať aj na organizácii svadby a mohlo by dochádzať ku konfliktom.

Ak snúbenci žijú už nejaký čas spolu a obaja pracujú, platia si väčšinu nákladov sami. Tí, ktorí ešte len vylietajú z hniezda a chcú sa k sebe oficiálne nasťahovať až po svadbe, toľko peňazí ešte nemajú a určite im finančná injekcia od rodiny veľmi pomôže.

Ako ušetriť?

Svadba môže vyjsť na niekoľko tisíc eur, ale rovnako aj až na pätnásťtisíc eur. V priemere stojí svadba 6 000 až 8 000 €. Na mnohých veciach sa dajú ušetriť nemalé čiastky, preto ak nemáte neobmedzený svadobný rozpočet, môžete využiť niektoré naše tipy, ako ušetriť…

Nedávajte výslužku

Zabudnite na škatuľky plné sladkostí a skúste svojich hostí prekvapiť nejakou malou kreatívnou drobnosťou, ktorá vyjde oveľa lacnejšie. Stačí nejaký maličký darček, ktorý im bude pripomínať váš svadobný deň (perníkové srdiečka, domáce mydlá, med, džem, rôzne predmety s dátumom vašej svadby a s vašimi menami). Vyrábať si ich môžete sami, alebo si tieto drobnosti jednoducho objednáte. Napríklad taká voňavá sviečka vás vyjde do 3 € za kus, zatiaľ čo škatuľka zákuskov vyjde rozhodne viac.

Svadobné pierka byť nemusia

Svadobné pierka sa dávali hlavne preto, aby bolo jasné, že človek patrí ku svadobnej hostine a hostinský mu môže naliať na účet nevesty a ženícha. Dnes už tieto dekorácie rozhodne používať nemusíte, aj keď sa stále ešte v hojnej miere vyskytujú. Ak ich ale nebudete riešiť, ušetríte peniaze a tiež nervy, keď ich nebudete musieť všetkým rozdávať.

Využite služby svadobného koordinátora

Mnoho snúbencov svadobného koordinátora odmieta, pretože si myslí, že by ich potom svadba vyšla oveľa drahšie.

Opak je však pravdou, pretože práve koordinátor vám často dokáže ušetriť nemalé peniaze. Má svojich overených dodávateľov, u ktorých je schopný zabezpečiť aj zľavy. Vie, kto je kvalitný a kto zasa menej, kde je lepšie si priplatiť a kde môžete bez obáv ušetriť. Navyše koordinátor máva v hoteloch a reštauráciách takmer vždy výhodnejšie ceny ako jednorazový klient. Svadobná agentúra tak môže byť skvelou voľbou.

Svadobný rozpočet a orientačné ceny

Obradná sieň: 200 € – 800 € (zámok, hrad)

Správny poplatok: 30 €

Obrúčky: 300 € – 2000 €

Svadobné šaty: 300 € – 1500 €

Oblek pre ženícha: 200 € – 1500 €

Svadobná hostina: cca 80 – 150 €/osoba

Svadobný fotograf: 450 € – 900 €

Svadobný kameraman: 500 € – 1000 €

Kaderníčka: 50 € – 100 €

Vizážistka: 50 € – 100 €

Nechty: 15 € – 50 €

Doplnky pre nevestu: 150 €

Doprava na svadbu: 100 € – 400 €

Svadobná torta: 100 € – 300 €

Kvety a svadobné kytice: 90 € – 280 €

Svadobné oznámenia: 50 € – 120 €

Výzdoba a dekorácie: 50 € – 300 €

Svetielka na svadbu: 90 € – 250 €

Darčeky pre hostí: cca 3 €/osoba

Darčeky pre rodičov: cca 40 €/osoba

Svadobné výslužky: 200 € – 400 €

Svadobné koláčiky a občerstvenie: 150 € – 200 €

Zábava na svadbu: 100 € – 500 €

Hudba na svadbu: 150 € – 700 €

Svadobný koordinátor: 200 € – 600 €

Ceny sú iba orientačné a priemerné. Môžu byť oveľa nižšie, ale tiež môžete zaplatiť aj niekoľkonásobne
viac. Sadnite si preto so svojím budúcim manželom k poháru dobrého vínka a preberte si jednotlivé
svadobné položky a ich ceny. Koľko ste ochotní minúť za to či ono a tiež koľko peňazí na svadbu vôbec
máte k dispozícii.

Hľadáte LUXUS, ktorý si môžete dovoliť? V tom prípade je pre vás hotel Dávid, ktorý sa nachádza v idylickom prostredí v susedstve zrekonštruovaného klasicistického kaštieľa z 18.storočia priam ideálnym riešením. Pre bližšie informácie ohľadom rezervácie, alebo cien nás neváhajte kontaktovať, alebo nás navštívte priamo v hoteli Dávid. Radi Vás privítame! 🙂

Tip: Svadba v BOHO štýle

David Mihalik