Svadobné čepčenie nevesty - kedysi a dnes

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

V kútiku duše väčšiny mladých žien drieme už od malička detský sen byť nevestou. Svadba sa im spája s krásnymi bielymi šatami, závojom, no k tej typickej slovenskej svadbe patrí aj mnoho obradov, zvykov a svadobných tradícií, ktoré sa oddávna snažili vštepovať naše prastaré mamy ďalším a ďalším generáciám. Jednou z nich je aj čepčenie nevesty.

V minulosti snímanie venca, party z hlavy mladuchy, ktorý bol symbolom jej panenstva a slobody, patrilo spolu s jej následným začepčením k obradnému vrcholu každej svadby. V časoch, keď svadby trvali tri dni, sa tento obradný úkon urobil na tretí deň potom, ako široká (najčastejšie krstná mama nevesty) s mladými ženami vošla po svadobnej noci ráno do komory, kde spali mladomanželia. Ako vidíte, súkromie sa kedysi ani trošku nepreceňovalo… 🙂

Ako je to dnes?

Dnes síce v zmenenej, samozrejme aj v značne redukovanej podobe, zažíva čepčenie na svadbách svoju renesanciu. Má obdobný zmysel ako v minulosti – demonštrovanie premeny dievčaťa na mladú ženu (ak je v ňom zapojený aj ženích – tak aj jeho symbolická premena z mládenca v ženatého muža).
Čepčenie je teda obrad, pri ktorom sa neveste kladie otázka, či dovolí sňať z hlavy vienok, alebo zvolí radšej hlávku sťať. Namiesto vienka sa súčasným nevestám sníma z hlavy závoj, ktorý sa vymieňa za čepiec. Práve čepiec, ktorý sa dáva neveste na hlavu symbolizuje začiatok novej éry života, ktorá je charakterizovaná vernosťou a poslušnosťou voči manželovi. Toto snímanie závoja a začepčenie je sprevádzané obradovými piesňami.

Vienok, ktorý sa dáva dole z hlavy nevesty sa hádže medzi slobodné dievčatá. Tá, ktorá ho chytí alebo ktorej pristane na hlave by sa mala vydávať ako ďalšia, do roka a do dňa.

Na niektorých svadbách sa o čepčenie starajú staršie ženy z rodiny, ktoré sú už vydaté, medzi nimi najčastejšie krstná mama nevesty a ženícha. Čoraz častejšie je však čepčenie zabezpečené folklórnym súborom, ktorý celý program čepčenia spraví zvyčajne o polnoci a to pred očami všetkých hostí, vo svadobnej sále.

Náš tip: Môžete si kúpiť vlastnú partu alebo veniec, ktorý si po svadbe ponecháte ako pamiatku na celý život. Bude jedinečná a ak raz budete mať dcéru, určite to ocení.

Folklórne súbory

Ak chcete byť v deň svadby odbremenená od všetkých starostí súvisiacich s čepčením, folklórny súbor je skvelá voľba. Cenovo sa pohybujú služby súboru súvisiace s týmto obradom rôzne.

Ceny v hlavnom meste sú pochopiteľne vyššie ako na východe krajiny. Celková cena čepčenia tiež závisí aj od toho, či sa na obrade zúčastní len niekoľko členiek súboru (2-4) a zahŕňa len základný obrad, alebo chcete, aby bol prítomný celý súbor a program bol obšírnejší. Tak či onak, čepčenie je pre nevestu a ženícha určite úžasnou možnosťou, ako zažiť na svadbe niečo skutočne tradičné a výnimočné.

 

Tip: Starejší

David Mihalik