Fotenie svadobných portrétov v deň svadby vs. mimo neho

Napísal: David Mihalik
Kategória: Svadobný blog Tipy a rady na svadbu

Fotiť svadobné portréty v deň svadby, či mimo neho? Toto je večná dilema budúcich mladomanželov.
V nasledujúcich riadkoch vám preto ponúkame výhody a nevýhody jednotlivých možností. Finálny výber už ale necháme na Vás… 🙂

Fotenie svadobných portrétov vo svadobný deň

Vo svadobný deň sa najčastejšie fotí pred samotným svadobným obradom, alebo potom cez hostinu. Fotenie portrétov pred obradom je možnosť, ktorú azda využívajú snúbenci najčastejšie. Prečo? Výhodou je napríklad to, že neriešite make up, účes, dvakrát, tým pádom kaderníčku ani vizážistku nebudete musieť platiť dvakrát. Aj fotograf (prípadne spolu s kameramanom) tým strávi ďalší čas a môže si vypýtať príplatok za fotenie v iný deň. Ani Vaša svadobná kytica to od soboty do pondelka asi neprežije. Taktiež sa vyhnete situácii, že sa vám (väčšinou ženíchom :)) nebude chcieť toto celé absolvovať znova. Nevesty, ktoré majú svadobné šaty požičané zo salóna, ich tak môžu hneď v pondelok vrátiť.

Je pravda, že fotenie portrétov vychádza často na obedňajšiu hodinu, kedy je slnko najvyššie a na fotkách na postavách spôsobuje ostré tiene. Šikovnejší fotograf sa však vie takýmto tieňom vyvarovať alebo ich kreatívne využiť.

Ak sa bojíte, že si svadobné šaty počas fotenia zašpiníte a v kostole si to ľudia všimnú, takýto strach si vyhoďte z hlavy 🙂 Ubezpečujem Vás, že si nikto nikdy v kostole nevšimol a nevšimne spodný lem vašich šiat. Pozornosť sa totiž sústredí na Vás – nevestu, ako celok. Pri príchode si svadobní hostia všímajú ako kráčate, ako sa usmievate alebo od dojatia plačete.

Nevýhodou takéhoto fotenia je, že ste obmedzení časom, lebo pred fotením prebiehali prípravy a po ňom máte pevne stanovenú hodinu, kedy bude obrad. Nemôžete tak ísť fotiť na svoje obľúbené miesto – napr. niekam do hôr, na opačnú časť Slovenska a podobne. Tiež poludňajšie slnko nie je západ slnka, ktorý je nenahraditeľný. A však, ak si aspoň na polhodinku vybehnete k západu slnka počas hostiny, určite vám to vaši pozvaní hostia prepáčia. Snažte sa dané fotenie načasovať buď hneď po jedle (kedy si často hostia užívajú kávičku a zákusky) alebo vtedy, keď sa rozbehne zábava a máte odtancované všetky „povinné“ tance. Platí však, že sa treba prispôsobiť západu slnka.

Naš tip: Ak túžite po dokonalých fotografiách sršiacich emóciami z vášho prvého videnia so ženíchom, naplánujte si prvý pohľad napr. v záhrade, vonku pred panelákom alebo vnútri doma (fotograf pekne miesto nájde) pred fotením pred obradom. Takto fotograf stihne zachytiť aj čakanie ženícha, aj kráčanie nevesty k nemu, aj jeho prvý pohľad na ňu a potom to pekné, vzájomné mojkanie sa, odovzdanie kytice a pripínanie pierka.
Skutočne ide iba o pár základných pokynov, kedy ísť, kadiaľ ísť, ako si vášho drahého k sebe otočiť, aby boli fotky čo najlepšie a potom je to už celé na vás.

Fotenie portrétov v iný deň

Nevýhody fotenia v iný deň sú spomenuté už vyššie, preto poďme k výhodám, ktorých je neúrekom.

Nenadarmo sa hovorí, že najkrajšie fotky vzniknú počas zlatej hodinky – je to čas hodinu po východe slnka a hodinu pred jeho západom. Takéto svetlo, hlavne protisvetlo, je teplé, žiarivé, mäkšie, má svoje osobité čaro, dodá vašim portrétom neobyčajnú atmosféru. Máte čas tiež na pokusy s nočnými fotkami, portrétmi s hviezdami a podobne.

Máte čas navštíviť svoje obľúbené lokality, hory, mestá vzdialené aj niekoľko hodín cesty autom alebo zahraničie. Neukrojíte si čas zo svadobného dňa, fotenie je uvoľnené, absolútne bez stresu. A v šatách môžete skočiť do jazera, rieky, mora, či dokonca sa poohadzovať práškovými farbami 🙂 Tento čas je na fotenie pohodlnejší aj preto, že môžete so sebou vziať svoje domáce zvieratko alebo deti, ktoré počas svadobného dňa v danú hodinu nemuseli mať na fotenie náladu, či spinkali.

Preberte si so snúbencom, čo je pre vás pri svadobných portrétoch dôležité a podľa toho sa rozhodnite, kedy fotiť.

Pár rád k foteniu svadobných portrétov:

– zoberte si na presuny pohodlné topánky (staré tenisky, balerínky) – fotograf vás môže povodiť po roli aj po blate. Väčšina portrétov nie je celo-postavových a pri dlhých šatách vám obuv vidno nebude

– ak je horúco a silné slnko, nezabudnite opaľovací krém a vodu

– od jari do jesene použite pre istotu sprej proti kliešťom

– nezabudnite závoj, obrúčky, kyticu, pierko

– dôverujte svadobnému fotografovi, ak vám pri fotení upraví polohu rúk/nôh/tváre alebo ak vás postaví chrbtom k slnku, vie prečo to robí 🙂

– nehanbite sa poprosiť pozrieť sa na pár záberov (ešte vo foťáku), aby ste mali istotu, že fotky budú podľa vašich predstáv

Tip: Ideálne miesto na svadbu – Hotel DÁVID

David Mihalik